Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kostel svatého Václava

19. 3. 2014

sdc11607.jpgKostel svatého Václava stojící na malebném vršku se poprvé připomíná v roce 1353. Kostel svatého Václava je jednolodní obdélná orientovaná stavba s užším, pětiboce uzavřeným presbytářem, se sakristií po severní a předsíní po jižní straně a s věží v průčelí. Presbytář, sklenutý křížovou žebrovou klenbou, byl postaven patrně někdy na přelomu 13. a 14. Století. V presbytáři kostela se dochovalo klenutí z ranně gotické doby. Hrubá otupená žebra se opírají o patky, které mají formu hrotu s osmihrannými svorníky. Vítězný oblouk je gotický.

První zprávu o nástěnných malbách v tomto kostele přinesl V. Vagner, který je datoval do druhé poloviny 14. Malovaná výzdoba pokrývá dnes celou klenbu a žebra presbytáře, část severní stěny a ve zbytcích triumfální oblouk a podokenní pás závěru. Obě vnitřní stěny triumfálního oblouku zdobí dvojice shodných znaků: štít v karmínovém, černě konturovaném rámci je vertikálně rozdělen ve dvě poloviny, z nichž jedna je černá, druhá černobíle konturovaná. Na severní straně východní stěny triumfálního oblouku je zbytek malované architektury: zlomek hradby s cimbuřím o okrově stínovaných vnitřních stěnách, s věží a patrně s částí domu s červenými střechami.

Největší celek se zachoval na severní stěně, již pokrývá v celé šíři prvního klenebního pole a dnes od náběhu žeber až do vrcholku obraz Posledního soudu. Celá klenba je pokryta osmi paprskovými bílými a korovými hvězdami na našedlé lahvově zelené půdě, její jednotlivá pole jsou rámována bílým a karmínovým nebo bílým a zeleným pruhem. Žebra jsou pomalována po celé ploše obdélníky střídavě karmínové, okrové a zelené barvy. Na hlavním oltáři se nalézá obraz sv. Václava pocházející  od malíře A. Lhoty z roku 1856.

Původně gotická loď byla upravena v 16. století a později byla celá přestavěna. Loď kostela má rákosový strop. Okna byla původně gotická sklenuta do půlkruhu. Zabílené kvádrování na vnějších stěnách poukazuje na dřívější renesanční úpravy.  V lodi se nachází několik náhrobních kamenů rytířů a majitelů Dráchova z 16. A 17. století.

Současná věž byla postavena v roce 1751 místo dřívější dřevěné zvonice. Ve věži se nalézá největší zvon z roku 1413 s obrazem sv. Václava. Dále pak zvon Panny Marie z roku 1510. Nejmenší zvon z roku 1494 nese jména čtyř evangelistů.