Jdi na obsah Jdi na menu
 

Fatimský apoštolát

7. 3. 2014

Fatimský apoštolát je světové hnutí s mezinárodním centrem ve Fatimě v Portugalsku, a které vzniklo jako odpověď na výzvy Panny Marie, vyřčené při zjeveních v portugalské Fatimě. Podnět pro vznik FA dal mons. Harold V. Colgan, Američan, který byl v roce 1947 zázračně uzdraven. Stejně jako spisovatel Franz Werfel, který se zcela spolehl na pomoc Matky Boží a slíbil, že pokud se mu podaří prchnout před nacismem do Ameriky, jako první věc v novém světě napíše knihu o Lurdských zjeveních. (Píseň o Bernadetě). Tak i mons. Colgan se ve své těžké nemoci svěřuje Matce Boží. Dostává se mu do rukou kniha, popisující fatimská zjevení. A on dává slib, pokud se uzdraví, začne šířit poselství z Fatimy. Toto dílo se mu podařilo rozšířit do 110 zemí světa. V každé z těchto zemí je vlastní národní centrum, které působí v rámci své země a je napojeno na mezinárodní světové centrum ve Fatimě, kterému předsedá světová rada. Světová rada FA je řízena zástupci z 9 zemí, a to Švýcarska , Ugandy, Srílanky, Portorika, Kanady, České republiky, Indie, Ameriky a Austrálie. Prezidentem je otec Otto Pisoni (Američan). Za Českou republiku je delegována Ing. Hana Frančáková, působící jako sekretář Českého národního centra v Koclířově (3 km od Svitav). Prezidentem českého FA je otec Pavel Dokládal. Dnes z národního centra v Koclířově vychází 15 oblastních center působících po celé České republice.
    Poselství Fatimských zjevení bylo popsáno v mnoha knihách, za mnohé "Fatima" od Icilio Felici vydané Salve Regina, v. r. 1994, nebo "Setra Lucie hovoří o Fatimě" vydané v r.1994, rozšířené za podpory České biskupské konference, s nákladem 10 000 ks výtisků a distribuováno prostřednictvím oblastních center.
    Svatý Otec vyjádřil přání, sjednotit mariánské modlitební skupiny šířící spiritualitu Fatimy pod záštitu světového apoštolátu Fatimy. V letošním roce, vyhlášeném Svatým Otcem jako rok růžence, je v České republice očekávaná pouť sochy Panny Marie Fatimské. Tato událost nese název díkůvzdání Fátimě a byla zařazena do celonárodních oslav středoevropských katolických dnů 2003 - 2004 . Je rozdělena na tři hlavní části. První z nich, je celonárodní pouť konaná do Portugalské Fatimy. V době od 12.9.2003 - 14.9.2003 bude ve Fatimě národní program České republiky za účasti našich biskupů, kde bude slavnostně převzata socha Panny Marie Fatimské pro zásvětnou pouť do České republiky. Druhou částí bude putování sochy Panny Marie Fatimské po naší vlasti, kde by měla postupně navštívit naše katedrály. Třetím bodem a zároveň vyvrcholením tohoto putování bude 3.10.2003 simpósium v Hradci Králové a 4.10.2003 bude odhalen memoriál Fatimy v národním centru v Koclířově, za účasti zahraničních delegátů a dalších hostů České republiky.