Projekt Oprava kostela Povýšení sv. Kříže - MK. ČR

31. 12. 2006

Zařazení projektu v rámci Programu Ministerstva kultury České republiky:

·         234 410 – Podpora rozvoje a obnovy MTZ církví a náboženských organizací

Popis projektu

Kostel Povýšení sv. Kříže:

Děkanský kostel „Povýšení svatého kříže" je umístěn nad centrálním náměstím Veselí nad Lužnicí a je prvně připomínán v písemnostech držitele Veselí Voka z Rožmberka v roce 1259. Původní chrám (nynější loď) v románském slohu byl v roce 1360 rozšířen přístavbou gotického presbytáře, který je zakončen pěti stranami osmiúhelníku a zesílen opěrnými pilíři. Gotické jsou i vchody na severní a západní straně. V letech 1542 – 1544 byl kostel přestaven v renesančním slohu s novou chrámovou předsíní. Na konci roku 1598 byla postavena hranolová kostelní věž měřící 30 metrů, barokní cibulová báň je z roku 1732. Ze stejných let jako samotná kostelní věž pochází i „Boží hrob“, který je umístěn v její spodní části. K památkovým hodnotám patří mimo jiné i oltáře v barokním provedení z roku 1690 a 1740 a čtyři zvony, Arvita (1493), Kříž (1503), Martínek (1597) a Marie (1662). Na zdech presbytáře jsou zachovány nástěnné malby z poloviny 14. století, které byly odkryty v roce 1909. Významné opravy kostela probíhali v roce 1811, 1872 a předposlední oprava kostela spolu s provedením měděné krytiny věže se uskutečnila roku 1984. Kostel s přilehlou farní budovou je zajímavým architektonickým celkem a významnou dominantou města.

V rámci chystané rekonstrukce budou realizovány následující aktivity:

A. Exteriér kostela

1 . Věž kostela

Projekt počítá s odstraněním venkovní vyžilé omítky na  plášti věži kostela a nahradí se novými. Ve věži budou zřízena nová okna pro možnost vybudování vyhlídky. Na plášti věže budou provedeny nové fasádní nátěry.

2.   Věžní hodiny

Na věži budou demontovány staré věžní hodiny se čtyřmi ciferníky a nahrazeny novými hodinovými ciferníky s digitálním ovládáním.

3.   Střešní krytina

Po celé střeše kostela bude odstraněna stará krytina i vyžilé střešní latě. Následně pak bude provedeno nové laťování a položení nové střešní krytiny.

A. Interiér kostela

1. Sanační omítky

Během stavebním budou odstraněny vyžilé vnitřní omítky a nahrazeny sanačnímí omítkami.

2.   Podlahové topení

Po dokončení omítek položeno nové elektrické podlahové topení.

3.  Keramická podlaha

V interiéru kostela bude položena nová keramická dlažba..

4.  Keramická podlaha

Po dokončení stavebních prací bude provedena obnova výmalba interiéru kostela vápenným nátěrem..