Jdi na obsah Jdi na menu
 

Díky zkušenostem z Itálie zvelebuje farnost ve Veselí

21. 2. 2013

 diky-zkusenostem-z-italie.jpg

·         Kněz dnes

Před 15 lety přišel do Veselí nad Lužnicí nový kněz Vlastimil Kročil. A začal kostel a jeho okolí zkrášlovat, třeba z maštale udělal farní sál. Před časem skončila druhá etapa celkové rekonstrukce kostela a v lednu Kročil dostal Cenu města.   VESELÍ NAD LUŽNICÍ V lednu dostal Cenu města a lidé o něm ve Veselí nad Lužnicí mluví jako o schopném manažerovi. Vlastimil Kročil je však především kněz. Svou pověst a renomé si získal hlavně díky opravě farního komplexu a kostela Povýšení sv. Kříže, kterou letos dokončil. Zpřístupnil i vyhlídkovou věž kostela, která je od Nového roku atrakcí pro návštěvníky města. "Když jsem před 15 lety přišel do Veselí nad Lužnicí, tak na zpustlém farním dvoře stála pouze maštal, stodola a pár chlívků. Začali jsme terénními úpravami a bývalou maštal předělali na farní sál, který nyní slouží pro společenská setkávání. Dnes tu nechybí ani letní bar, krb a centrum pro děti a mládež," popisuje 51 letý vikář Kročil. Rodák z Brna se vyučil elektrikářem a pracoval i jako elektromontér v podzemních tunelech. Pochází však z křesťanské rodiny a každou neděli chodil do kostela. "Když v naší farnosti vyměnili kněze, tak jsem se s tímto novým a mladším knězem spřátelil. Postupně mě vedl k hlubšímu poznání života s Bohem," líčí období, kdy už byl rozhodnutý stát se knězem. Trnitá cesta ho však neminula. "Třikrát jsem se hlásil na Teologickou fakultu v Litoměřicích, ale nikdy mě nepřijali. Tak jsem se rozhodl v roce 1988 emigrovat do Itálie a v Římě okamžitě nastoupil na Papežskou Lateránskou univerzitu," vzpomíná na začátky v cizině, kdy neovládal italštinu. "Už bych to nechtěl nikdy absolvovat. Chodil jsem na přednášky, ale vůbec jsem nevěděl, o čem je řeč. Kvůli komunistickému režimu jsme na kolej žádné peníze z ČSSR nedostávali, musel jsem tedy žádat o peníze z mezinárodních organizací pro studenty z východních zemí," zdůrazňuje posazen na pohovce v černém obleku s typickým kolárkem u krku. Na římské univerzitě měl spolužáky z českobudějovické diecéze, a tak se při návratu do Čech rozhodl jít do Českých Budějovic. V roce 1994 byl vysvěcen na kněze. Na otázku, proč nezůstal po studiích v Itálii, odpovídá přesvědčeně: "Vrátil jsem se do Čech, abych se tady pokusil aplikovat své zkušenosti z Itálie. Neprošla totiž komunismem, v Itálii byly všechny církevní a farní struktury už dávno rozvinuté. Jejich činnost byla pro mě obrovskou inspirací. My jsme tyto struktury měli zcela zničené. Uvědomil jsem si, že moje služba je daleko více potřebná u nás." Právě z Itálie do Veselí nad Lužnicí přinesl Kročil aspekty, kterými obohatil místní farnost. "Hodně se tu odráží to, co jsem viděl v Itálii. Důležité je, že se život církve neodehrává jen v kostele, ale i na farním dvoře, kde jsou nejrůznější akce – slavnostní setkání, křtiny, svatby, pohřby, přednášky, adventní dílny pro děti a další," vyjmenovává s tím, že na veselském farním dvoře může posedět i na 500 hostů. Perlou dvora jsou oleandry, typické hlavně pro Itálii. Do budoucna by rád otevřel i církevní mateřskou školu. "Stavba je hotová, jedná se pouze o zařízení interiéru. Takže je to otázka peněz a administrativy," odhaduje iniciativní vikář, který také přednáší na Teologické fakultě Jihočeské univerzity.   ---   FAKTA   Obnova kostela ve Veselí nad Lužnicí   Od roku 2010 se rekonstruoval kostel a jeho okolí ve Veselí nad Lužnicí. "Jednalo se především o opravu kamenných schodišť, opěrných zdí a zadláždění. Je to prostor, který využívají lidé z města, když jdou na hřbitov," uvedl k druhé etapě oprav farář Vlastimil Kročil. Dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad pokryla 20 milionů koun, zbývající tři miliony hradilo město a milion korun farnost. Součástí oprav byla i vyhlídková věž, která je nyní přístupná zdarma od 9 do 12 hodin a pak od 14 do 17 hodin po telefonické domluvě nebo po zazvonění na místní faru. První etapa oprav začala v roce 2006 a týkala se převážně interiéru kostela. Dotace tehdy činila čtyři miliony korun.   Foto: Osobnost Vlastimil Kročil se ve Veselí nad Lužnicí těší oblibě. Foto: Komplex Nejen v kostele je živo. Farář Kročil se snaží pořádat akce i na farním dvoře. Foto: Původní stav Oprýskaná omítka už je na kostele ve Veselí nad Lužnicí minulost. Foto: Na věž Od Nového roku je přístupná pro veřejnost i vyhlídková věž kostela. Foto: Slavomír Kubeš, MAFRA,Jitka Davidová  Mladá fronta Dnes, 21. 2. 2013, str 3

Fotogalerie.

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Díky zkušenostem z Itálie