Jdi na obsah Jdi na menu
 

Ve Veselí nad Lužnicí navždy zůstane i kus mého srdce

1. 5. 2015

Jaké bylo vaše dětství?

 

Můj otec se narodil na moravsko-slovenském pomezí ve Starém Hrozenkově v srdci Bílých Karpat. Po studiích na střední škole odešel za svojí profesí směrem k Brnu, kde zapustil nové kořeny. Moje poklidné dětství jsem prožíval podobně jako mnoho jiných dětí v obci Modřice, které se nacházelo v sousedství velkého města Brna. Zde jsem absolvoval základní školu a prožíval období studia na učilišti i střední školy.   

 

 

 

Co vás přivedlo k poslání duchovního?

O svém kněžství jsem začal vážně uvažovat po návratu z vojenské základní služby v roce 1982. Postupně jsem se zapojoval do nejrůznějších aktivit ve farnosti, ať života ve společenství mladých, nebo i při opravách kostela. V naší farnosti tehdy působil mladý kněz P. Alois Pernička, který mi pomohl objevovat krásu kněžského povolání. Na jeho doporučení jsem se rozhodl požádat o vstup do kněžského semináře v Litoměřicích.

 

 

Jak hodnotíte své dlouholeté působení ve Veselí n. Luž., je město a jeho obyvatelé něčím specifické, zvláštní?

Moje 18-letá zkušenost ve Veselí nad Lužnicí je velmi krásná a bohatá. Podařilo se mi naplnit mnohá očekávání, o kterých jsem snil po svém návratu z Římských studií. Zvláštní bylo to, že se mi podařilo aplikovat mnoho zkušeností a aktivit, se kterými jsem se v zahraničí setkal. Poznal jsem se zde z mnoha vzácnými, pracovitými a ochotnými lidmi, se kterými jsem mohl svá očekávání naplnit.

 

Jaké jsou vaše nejbližší plány a povinnosti v nové funkci?

Moje současné aktivity spočívají v intenzivní přípravě na biskupské svěcení, které se uskuteční 13. června v Českých Budějovicích za účastí mnoha vzácných hostů z tuzemska i ze zahraničí. První biskupskou mši budu mít následující den ve zdejší veselské farnosti. Tato slavnost bude spojena i se slavností biřmování. Dále se musím postupně připravovat na stěhování do Českých Budějovic a nalézt vhodného nástupce.

 


Zbývá vám při vašem náročném povolání ještě nějaký čas na koníčky?

K mé velké zálibě patří starost o květiny. Právě přesazujeme muškáty do 60 připravených plastových truhlíků, které svými červenými květy zdobí celý areál. V těchto dnech opět rozestavíme po celém areálu i oleandry, které tu kvetou v různých barvách po celé léto. Nakonec jsou tu i nádherné  buganvilie, které nám připomínají svojí krásou jižní země.  

 


Co byste rád na závěr vzkázal občanům Veselí n. Luž. ?

 

Na závěr chci, říci, že jsem v tomto městě rád žil a mohl společně s místními obyvateli prožívat všední i slavnostní momenty. Navázal jsem zde mnoho krásných přátelství, které jak věřím, budou i nadále pokračovat. Jsem velmi rád i za vstřícnou spolupráci se zdejší státní správou, jež pomohla dát městu Veselí nad Lužnicí větší krásu i význam pro zdejší region. Rád se budu do tohoto města i v budoucnu vracet, neboť tu navždy zůstane i kus mého srdce. 

 

 

 

 Článek je uveden v květnovém vydání zpravodaje města Veselí nad Lužnicí - Veselsko