Jdi na obsah Jdi na menu
 

Sejmutí kříže z kostela

 V noci z 18. na 19. srpna roku 2017 zasáhla Veselsko větrná bouře, která mimo jiné poškodila i střechu kostela Povýšení svatého Kříže. Kromě toho vichřice pohla křížem na vrcholu kostelní věže.

Zprvu nebylo zřejmé, jak moc je toto vychýlení nutné aktuálně řešit. Ale po odborném posouzení statikem bylo rozhodnuto, že vzhledem ke značnému poškození ukotvení kříže je nutné jej co nejdříve odstranit.

Ukázalo se, že se jedná o poměrně složitý technický problém, který se ale díky panu Vavříkovi a panu Zelenkovi podařilo vyřešit a tak mohlo s pomocí jeřábu a odborné asistence dojít k sejmutí kříže a části velmi poškozené hrotnice. Fotografie z celé akce která proběhla v pondělí 11. září krátce po poledni najdete v této fotogalerii. 

Bylo dále zjištěno, že poškození krovu věže je natolik rozsáhlé, že bude potřeba celková rekonstrukce, která bude časově i finančně velmi náročná. Kdy se tedy vrátí kříž na naši veselskou věž není v tuto chvíli možné říci, ale doufáme, že příští rok budeme farní slavnost Povýšení svatého Kříže již slavit se znamením kříže na vrcholu věže.